Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes

Podobné články

Archív správ

Aktuality

[Zimný letový poriadok na bratislavskom letisku v znamení noviniek]
21.10.2021
Zimný letový poriadok na bratislavskom letisku v znamení noviniek

Od 31. októbra príde na letisku Bratislava k prechodu z letného na zimný letový poriadok, ktorý so sebou prinesie aj viacero nových a zaujímavých leteckých spojení. Cestujúci sa môžu tešiť na novú linku na kanársky ostrov Lanzarote, do Dubaja, Kodane, či na množstvo spojení do Talianska a Veľkej Británie. V ponuke nebudú chýbať ani akciové letenky do obľúbených európskych destinácií od nízkonákladových leteckých spoločností.

viac
[Skvelá novinka od Wizz Air: spiatočné letenky do Egypta už od 73€!]
13.10.2021
Skvelá novinka od Wizz Air: spiatočné letenky do Egypta už od 73€!

Po nedávnom ohlásení dvoch nových liniek do jordánskeho Ammánu a Aqaby, prichádza nízkonákladový prepravca Wizz Air s ďalšou skvelou novinkou. Dovolenkári sa od januára môžu tešiť na nové letecké spojenie Viedne s obľúbeným egyptským letoviskom Sharm El Sheikh. Spiatočné letenky do Egypta sa dajú rezervovať už teraz a to od úžasných 73€.

viac
[4 tipy na úžasnú exotickú dovolenku bez testu a karantény]
06.10.2021
4 tipy na úžasnú exotickú dovolenku bez testu a karantény

Mnohé krajiny Európy, ale i sveta, otvorili svoje hranice pre zahraničných cestovateľov a to najmä vďaka masívnemu očkovaniu a zlepšujúcej sa pandemickej situácii. Slováci tak po vstupe do niektorých exotických destinácií nemusia podstúpiť testovanie na COVID-19, ani karanténu. Navyše, pre zaočkovaných cestovateľov zo Slovenska platí to isté aj pri návrate zo zahraničia. V dnešnom článku vám prinášame 4 tipy na úžasnú exotickú dovolenku v krajinách, ktoré môžete navštíviť bez testu a karantény, vrátane skvelých tipov na akciové letenky.

viac
[USA plánujú v novembri otvoriť hranice pre zaočkovaných cestovateľov z EÚ]
28.09.2021
USA plánujú v novembri otvoriť hranice pre zaočkovaných cestovateľov z EÚ

Skvelá správa pre slovenských cestovateľov! Amerika sa otvorí pre plne zaočkovaných Európanov už začiatkom novembra. Okrem krajín EÚ sa hranice majú otvoriť aj pre občanov z Veľkej Británie, Írska, Brazílie, Číny, Indie, Iránu a Južnej Afriky. Vstupné podmienky, ako aj ponuku akciových leteniek do Spojených štátov, nájdete teraz vo vnútri článku.

viac
[Režim lietadlo: prečo je dôležité ho počas letu zapínať?]
23.09.2021
Režim lietadlo: prečo je dôležité ho počas letu zapínať?

Súčasťou každého letu je už dlhé roky vypínanie mobilov či tabletov, prípadne zapínanie režimu lietadlo. Hoci nás k tomu palubný personál zakaždým vyzýva, mnohí z nás to už robia automaticky. Ale prečo je to vlastne dôležité?

viac

Atrakcie v New Yorku

dsc00828.jpg

Medzi najväčšie atrakcie v New Yorku bezpochyby patria mrakodrapy, avšak veľmi zaujímavé sú aj newyorské parky, prípadne iné atrakcie. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami.

GRAND ARMY PLAZA

Toto námestie tvorí hlavný vstup do Prospect parku v Brooklyne. Tak ako park, aj ono bolo, v roku 1867, vytvorené architektmi – Frederickom Law Olmstedom a Calvertom Vauxom. Pôvodne sa toto námestie volalo Prospect Park Plaza, ale po postavení slávnostného oblúku (Soldiers’ and Sailors’ Memorial Arch) v roku 1892 dostalo názov, ktorý nesie dodnes.

 

TERMINÁL TWA (JETBLUE T5)

Terminál bol postavený Eerom Saarinenom pre potreby spoločnosti Trans World Airlines – tak aby prezentoval lietanie. Pasažieri ním prvýkrát prešli v roku1962.  Po krachu spoločnosti TWA a následnom prebratí American Airlines, bol pre nevyhovujúce bezpečnostné podmienky zatvorený. V roku 2008 bol Terminál 5 znovuotvorený ako Jetblue T5 slúžiaci výhradne pre lety spoločnosti Jetblue a je "živým" svedectvom modernej architektúry.

 

BARCLAY – VESEY BUILDING (VERIZON BUILDING)

Táto budova meria 152 metrov a bola postavena ako sídlo spoločnosti New York Telephone Company. Architekta Ralpha Walkera zrejme ovplyvnilo dielo  Eliela Saarinena a súťaž o návrh pre Cahicago Tribune Tower. Budova bola dosť poškodená pri útokoch na Dvojičky. Po rekonštrukcii je opäť výbornom stave.

 

ROCKEELLEROVO CENTRUM

Ide o komplex 19 komerčných budov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 89 000 metrov štvorcových. Rockefellerovo centrum dala postaviť vplyvná rodina Rockefellerovcov. Na skrášlení centra sa podieľal napríklad Diego Rivera, či Isamu Noguchi, najznámejšie je dielo Paula Manshipa – Prometheus, ktoré sa nachádza v zníženom námestí pred 30 Rockefeller Plaza.V 60. a 70. rokoch pribudli k pôvodnému Art-Deco komplexu aj 4 ďalšie mrakodrapy, tentoraz postavené v medzinárodnom štýle – Time-Life Building, McGraw-Hill a News Corporation/Fox News Channel Building. V roku 1987 bol komplex vyhlásený za National Historic Landmark. .V centre sídli aj NBC.

 

CARNEGIE HALL

Táto koncertná sieň sa preslávila svojou akustikou, ktorá lahodí každému uchu. Hrávajú tu najväčšie hviezdy klasickej, či populárnej hudby. Táto budova je pomenovaná podľa Andrew Carnegieho (1835 – 1919), ktorý ju dal postaviť. Je otvorená od roku 1891 a bolo tu odohraných množstvo svetových premiér špičkových hudobníkov. Prvýkrát tu napríklad zaznela slávna Dvořákova „novosvetská” symfónia.   Hlavná sála má kapacitu 2 804 poslucháčov a jej akustika vám zaručí skutočný umelecký zážitok. Viac informácii nájdete aj tu.

 

 

GRAND CENTRAL TERMINAL

Táto najväčšia vlaková stanica v New Yorku je od roku 1976 zapísaná do zoznamu amerických národných pamiatok. Stanica  mala 44 nástupíšť a 67 koľají, čím sa zaraďovala medzi najväčšie na celom svete. Stanica je dvojposchodová, s nástupišťami v podzemí. Na prelome storočí sa odstránila “stará” staničná budova a vznikla Grand Central Station. V rozpätí rokov 1903 až 1913 prešla rekonštrukciou, ktorá zahŕňala aj elektrifikáciu tratí smerujúcich k stanici a ich „ukrytie“ pod Park Avenue, čím vznikol priestor pre najluxusnejšie rezidencie popri trati. nachádzajú sa tu hotely  či  kancelárske budovy.. Pre viac informácii kliknite sem.

 

HOTEL WALDORF - ASTORIA

Tento svetoznámy hotel bol jeden z prvých grand hotelov  Pôvodne stál na mieste dnešného Empire State Building – ako hotel Waldorf už od roku 1893. Neskôr sa v susedstve postavil hotel Astoria. A dvojica Waldorf - Astoria odvtedy tvorí nezameniteľný dvojicu luxusu. Hotel má vlastný železničný perón, ktorý formálne patrí k Grand Central Terminal, je však určená len pre hotelových hostí. Z hotelových izieb sa vám naskytne pohľad na Bartholomew’s Church, alebo na Lexington Avenue a slávny Chrysler Building. Nachádza sa tu aj prezidentský apartmá Niečo viac sa dočítate aj tu.

 

AMC EMPIRE THEATRE 25

Je najväčšie newyorské kino, ktoré bolo otvorené v roku 1912. Neskôr bolo zmenené na kino a nieslo názov Laffmovie. V roku 1980 ho zatvorili. Neskôr si ho  americká sieť multikín AMC zvolila ako svoju dominantu. Multiplex sa nachádza za historickou fasádou divadla na Times Square. AMC Empire 25 ponúka 25 kinosál, 4916 sedadiel pre divákov, z ktorých môžu sledovať všetky možné filmy. Lístok pre dospelých stojí približne 13 dolárov. Viac informácii hľadajte tu.

 

CASTLE CLINTON (FORT CLINTON)

Je to bývalá kruhová pevnosť z pieskovca nachádza sa v najjužnejšom mieste Manhattanu. Slúžila nielen vojsku, ale aj ako záhrada, divadlo, prvá imigračná stanica, populárne akvárium, a tiež bola vyhlásená za národnú pamiatku. Stavba pevnosti, známej ako West Battery (alebo aj South-West Battery), začala v roku 1808 a bola dokončená v roku 1811. Bola postavená ako doplnok pre Castle Williams, na obranu pred britskými vojskami. V súčasnosti sa v pevnosti Clinton  predávajú lístky na výlet na Sochu slobody a Ellis Island.

 

NEWYORSKÉ PLÁŽE

Ak sa chystáte navštíviť New York v lete, určite navštívte aj niektorú newyorskú pláž. New York sa rozprestiera na brehoch Atlantického oceána, nachádzajú sa tu pekné pláže, ktoré bývajú v lete často preplenené. Asi najznámejšou plážou v New Yorku je Coney Island. Na tomto mieste kedysi stáli najlepšie zábavné parky sveta a dnes tu nájdete množstvo atrakcií – najlepšie hotdogy, príjemné prechádzky, ale aj množstvo ľudí smiley

 

NEWYORSKÉ PARKY

WASHINGTON SQUARE PARK

Tento jeden z najznámejších parkov v Nex Yorku nájdete v štvrti Greenwich Village. Spoznáte ho na základe Washington Arch (Víťazného oblúka), ktorý nájdete v severnej časti parku. Víťazný oblúk bol postavený, podľa vzoru Arc de Triomphe v Paríži v roku 1892.  V okolí parku nájdete budovy Newyorskej univerzity – NYU Park je často miestom politických protestov, či manifestácií. Park je však predovšetkým miestom oddychu  a pokoja.

 

BOWLING GREEN

V tejto časti Manhattanu  Holanďania odkúpili ostrov Manhattan od tunajšieho pôvodného obyvateľstva indiánskeho kmeňa Manahatta a vznikol New Amsterdam.  Takže pri vstupe do tohto parku na vás určite dýchne aj kus newyorskej histórie

 

NEW YORK BOTANICAL GARDEN

Botanická záhrada sa nachádza v Bronxe.J ej krása ročne priláka vyše 800 000 návštevníkov. Jej vznik sa datuje rokom 1891 a v roku 1967 sa zaradila medzi národné historické pamiatky. Možno tu obdivovať vyše 50 rôznych kolekcií cudzokrajných drevín a rastlín, stáročné stromy a v centre záhrady nájdete  posledné zvyšky pôvodného lesa, ktorý sa rozprestieral na území New Yorku pred príchodom kolonizátorov.

PROSPECT PARK

Tento verejný park sa rozprestiera sa na rozlohe 585 akrov (alebo 2,4 km²).  Navrhli ho Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux v roku 1867. Medzi jeho zaujímavosti patrí Long Meadow (dlhá lúka), ktorá sa považuje za najväčšiu lúku v americkom parku, ďalej Picnic House a hala, ktorá slúži na organizáciu večierkov, Litchfield Villa, historický dom niekdajších majiteľov južnej časti parku, Prospect Park Zoo; veľká prírodná rezervácia, jediné jazero v Brooklyne, Prospect Park Bandshell, ktorý sa používa letné koncerty a rôzne športy.

 

HIGH LINE

High Line je stará železničná trať, pretínajúca štvrť Chelsea v Manhattane. Nadzemná trať pre nákladné vlaky v západnom Manhattane bola vybudovaná v 30-tych rokoch minulého storočia preto, aby zbavila ulice New Yorku  vlakov, Táto nadzemná trať sa rozprestiera 9 metrov nad ulicami New Yorku. V 80-tych rokoch však boli zrušené posledné nákladné vlaky a High Line tak prestala plniť účel, pre ktorý bola vybudovaná. Napokon sa z High Line stal mestský park.

 

BRYANT PARK

Braynt Park je menší verejný park, ktorý sa nachádza v centre Manhattanu. Vďaka svojej centrálnej polohe je obľúbeným miestom pre oddych. Park bol kedysi miestom, kde sídlil cintorín, v súčasnosti však na tomto mieste po cintoríne nie je ani pamiatky.

 

CENTRAL PARK

Je to veľký verejný park  v centre Manhattanu. Bol otvorený v roku 1859. Tento park však nie je najväčším v New Yorku. Medzi rokmi 1821 a 1855 sa populácia mesta vzrástla štvornásobne, a preto vznikla potreba vystavať veľký mestský park, Central park bol oficiálne otvorený v roku 1873. Tento park je výsledkom spolupráce krajinárskeho dizajnéra svojej doby – Fredericka Lawa Olmsteda a architekta Calverta Vauxa. Ich návrh parku mal kopírovať prírodnú scenériu anglického vidieka. V súčasnosti je to najnavštevovanejší mestský park v USA. Atmosféru parku dotvára hustý les, pričom nad korunami mohutných stromov sa čnejú vysokánske domy. . Vstup do parku je bez poplatku.

V parku sa nachádza niekoľko mostov, asi najkrajší je Bow Bridge, jedna z najznámejších a najfotografovanejších častí celého parku, ktorá bola vytvorená v roku 1862. Most má 18 metrov a nachádza sa nad jazerom Lake.

ARSENAL je budova, ktorá stále na území Central Parku ešte pred jeho plánovaním a bola postavená v rokoch 1847 – 1851. Pôvodne bola stredovekou pevnosťou a dnes tu sídli správa parku.

 

GANTRY PLAZA

Tento štátny park sa rozprestiera  na brehu East River  v mestskej časti Queensu. K jeho zaujímavostiam patria obnovené portálové žeriavy z polovice 19. storočia, ktoré slúžili na nakladanie a vykladanie vlakov.  V tomto parku si môžete zarybárčiť či si urobiť príjemnú prechádzku s krásnym výhľadom.

 

FLUSHING MEADOWS – CORONA PARK

Je druhý najväčší park v New Yorku. Nachádza sa v mestskej časti Queens. Park bol miestom konania Svetovej výstavy v rokoch 1939/1940 (New York World’s Fair), a tiež sa tu konala  Svetová výstava v rokoch 1964/1965.  Z Flushing Meadows – Corona Parku možno vidieť symbol Queensu – Unisphere, štadión New York Mets – Citi Field, či budovy ktoré tu zostali po svetových výstavách.

 

NEWYORSKÉ ZOO

Newyorská ZOO vás vytiahne zo zhonov veľkomesta, v spoločnosti zvierat a obklopení prírody zabudnete na všetky každodenné starosti a problémy. V New Yorku sa nachádza 5 zoologických záhrad. Bronx Zoo, Central Park Zoo, Queens Zoo, The Prospect Park Zoo a Staten Island Zoo, takže vyberať je z čoho.

 

THE BRONX ZOO

Táto zoologická záhrada je najväčšia v USA  a nájdete ju v Bronxe. Je domovom pre viac ako 4000 druhov zvierat, z ktorých množstvo patrí medzi ohrozené druhy. Zoologickú záhradu v Bronxe každoročne navštívi viac ako dva milióny zvedavcov. Vstupné do Bronx Zoo je približne 15 dolárov.

 

CENTRAL PARK ZOO

Zoologickú záhradu v Central Parku preslávil hollywoodský animovaný film Madagaskar. Je to najstaršia ZOO v New Yorku a jej brány sa otvorili už v roku 1859. Táto ZOO je domovom pre zvieratá z trópov a  z mierneho a arktického prostredia.

 

NEWYORSKÉ MRAKODRAPY

FLATIRON BUILDING (FULLER BUILDING)

Nachádza sa  na Manhattane a architektom tejto budovy bol Daniel Burnham a jej dizajn sa nesie v znamení ozdobného Beaux-Arts štýlu. Stavba stojí na netradičnom tvare pozemku a svojím vzhľadom pripomína žehličku. Stavba bola dokončená v roku 1902. Táto 22 poschodová budova s výškou 87 metrov, je považovaná za najstarší mrakodrap na Manhattane.

 

EQUITABLE BUILDING

Táto 38-poschodová kancelárska budova sa nachádza vo finančnom dištrikte Lower Manhattan. Po svojom dokončeníbola  najväčšou kancelárskou budovou na svete. Budova vertikálne stúpa nahor po celej svojej výške bez ústupkov.  Tento mrakodrap sa od roku 1978 zaraďuje medzi národné historické pamiatky (National Historic Landmark).

 

ONE WORDLWIDE PLAZA

Polyfunkčný mrakodrap One Worldwide plaza, ktorý je súčasťou komplexu troch budov známych ako Worldwide plaza.  Komplex zaberá celý blok budov. Samotný mrakodrap One Worldwide Plaza má výšku 237 metrov jeho vrchol má tvar špičky ihlana a Newyorčania ho nazývajú Davidov diamant, podľa hlavného architekta budovy Davida Childsa. Vzhľad tohto mrakodrapu priťahuje oči ako magnet.

 

HEARST TOWER

Tento originálny mrakodrap v New Yorku vyrástol na pôvodne šesťposchodovej budove. Na návrh architekta Josepha Urbana v roku 1926, bola pre potreby vydavateľstva táto budova nadstavená a vznikla tak 46 poschodová veža. Na vzhľade budovy sa podieľal architekt Sir Norman Foster z Foster & Partners a vytvoril jeden z ďalších originálnych stavieb v Manhattene. Sídli tu publikačný dom Hearst Corporation, ktorý vydáva napríklad Cosmopolitan.

 

CONDÉ NAST BUILDING

Oficiálny názov tohto moderného mrakodrapu je Four Times Square a môžete ho nájsť na Times Square v Midtown Manhattane. Táto 48-poschodová budova má výšku 247 m. Sídli tu nakladateľstvo Condé Nast Publications a právnická firma - Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom. V tejto budove sídli aj americká technologická burza NASDAQ.  Určite  vás upúta svojím vzhľadom.

 

NEW YORK TIMES TOWER

New York Times Building nájdete v Manhattane. Výstavba tohto mrakodrapu bola dokončená v roku 2007, mrakodrap dosahuje výšku 319 metrov, má 52 poschodí a je to druhá najvyššia budova v New Yorku. Pod vzhľad budovy sa "podpísal" umelecký talent talianskeho architekta Renzo Piana.  V tomto mrakodrape sídli najslávnejší americký denník - New York Times.

 

CITIGROUP CENTER

Citigroup Center (kedysi Citicorp Center) je jeden z najvyšších mrakodrapov v New Yorku. Budovu nájdete v Manhattane. Citigroup Center je výrazná  biela budova so 45 stupňovou strechou,. Tento 59-poschodový mrakodrap s výškou 279 metrov vznikol na návrh architekta Hugha Stubbinsa mladšieho pre banku Citibank. Výstavba začala v roku 1974 a bola dokončená v roku 1977.

 

METROPOLITAN TOWER

Tento 77-poschodový rezidenčný mrakodrap je vysoký 218 metrov a nájdete ho v Manhattane Je charakteristický svojou štíhlosťou, je postavený na pozemku v tvare trojuholníka, čo ovplyvnilo jeho tvar.

 

CHRYSLER BUILDING

Chrysler Building je jeden z najznámejších mrakodrapov v Manhattane. Vďaka svojej charakteristickej špičke je považovaný za jeden z najkrajších mrakodrapov sveta. Veža Chrysler je od roku 1976 národnou historickou pamiatkou. Budova bola  otvorená  v roku 1930. Tento mrakodrap navrhoval architekt William Van Alen. Budova má 3 862 okien, výťahy značky OTIS a patrí k najvyhľadávanejším mrakodrapom v New Yorku.

 

EMPIRE STATE BUILDING

Tento mrakodrap patrí medzi prvé mrakodrapy v Spojených štátoch. Má výšku 382 metrov a 102 poschodí a nájdete ho v Manhattane.  Výstavba bola ukončená v roku 1931. Tento mrakodrap  priťahuje turistov najmä svojou vyhliadkovou plošinou na 86 poschodí, ktorá sa nachádza vo výške 320 metrov, z ktorej je úžasný výhľad.

 

VERIZON BUILDING (ONE BROOKLYN BRIDGE PLAZA)

Táto budova je považovaná za jednu z najškaredších budov v meste. Stojí totiž na prominentnom mieste pri vjazde na Brooklynský most, a podľa mnohých toto 32-poschodové betónové monštrum bez okien pôsobí rušivo. Budova slúžila ako telefonická centrála pre operátora Bell Atlantic (neskôr Verizon). Budova má vďaka svojej pôvodnej funkcii nezvyčajne vysoké stropy (až 5,2 m), ktoré chce terajší majiteľ využiť ako kancelársky mrakodrap. Tak uvidíme čiaj po týchto úpravách zostane táto stavba verná svojej povesti - najškaredšej budovy.

 

ŠTVRTE V NEW YORKU

Mulberry St. – táto bývalá talianska štvrť v súčasnosti už neexistuje, ale stále sú živé spomienky na Joey Galla, Lucky Luciana alebo Johna Gotti. Do baru Mare Chiaro chodieval aj Frank Sinatra.

Little Korea – je malá a preplnená štvrť, kde môžete ochutnať pravé kórejské špeciality alebo môžete zájsť do typického ázijského karaoke baru.

Chinatown -  zaujímavé prechádzky čínskou štvrťou majú pod patronátom pracovníci Múzea čínskej kultúry v Amerike, ktoré sídli na Chinatowne.

Bez toho, aby ste videli nejaký dobrý muzikál, by návšteva New Yorku asi ani nestála za to, a to aj v tom prípade, že nie ste divadelní nadšenci. Existujú tri druhy divadiel, ktoré sa líšia cenou vstupeniek, nákladnosťou produkcii či komfortom. Za umelecký zážitok na Broadwai zaplatíte 50 – 100 USD, na Off Broadway vás vyjde okolo 25 – 50 USD, no a napokon na Off – Off Broadway rátajte s cenou okolo 15 USD. Lacnejšie lístky zoženiete v červeno-bielom stánku TKTS na Times Square, kde si však vystojíte niekoľkohodinovú radu, prípadne sa môže stať, že lístky budú vypredané. Ak idete radšej na istotu, tak potom možno kúpiť lístky za plnú cenu priamo v predajniach jednotlivých divadiel.

 

Okrem muzikálov Newyorčanov fascinuje aj vážna hudba, čoho dôkazom sú aj  zástupy ľudí na letných koncertoch, ktoré sa konajú v Central parku. Ak aj vás láka nechať sa unášať tónmi vážnej hudby, tak navštívte Lincoln Center, kde sídli Metropolitan Opera či významnú sieň Carnegie Hall. V Lincoln Center sídli aj New York State Theater, ktoré je známe svojimi modernejšími interpretáciami slávnych predstavení.

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do New Yorku:« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent